Izjava o dostopnosti
Uvodno o dostopnosti
Obiskovalcem spletnega mesta Lekarne Slovenska Bistrica želimo dobro uporabniško izkušnjo.
V Lekarni Slovenska Bistrica se zavezujemo omogočati dostopnost za svojo spletno stran v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in Direktivo EU 2016/2102 Evropskega parlamenta in Sveta.
Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletno stran Lekarne Slovenska Bistrica http://www.lekarna-slb.si oz. lekarna-slov.bistrica.si.
Stopnja skladnosti
Spletna stran Lekarne Slovenska Bistrica je skladna z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (Uradni list RS 30/18, ZDSMA).
Nabor storitev za dostopnost
Del spletnega mesta je posebno orodje, ki omogoča dodatne funkcije dostopnosti spletnega mesta. Prikaže se ob kliku na ikono dostopnosti v zgornjem levem kotu.
Za zagotavljanje zahtev glede dostopnosti so bile sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve, kot so:
a. Besedilne alternative
Vizualni elementi, ki nimajo zgolj dekorativnega namena, so opremljeni z ustreznimi besedilnimi alternativami. Tudi dekorativni vizualni elementi so v čim večji meri opremljeni z besedilnimi alternativami.
b. Prilagodljivost
Spletna stran uporablja oblikovanje, ki se prilagaja velikosti uporabnikovega zaslona brez izgube vsebine. Zagotovljeni so različni barvni kontrasti med besedilom in ozadjem.
Stran se lahko prilagodi v črno belo, prav tako se lahko podčrtajo povezave. Besedilo se lahko uredi v prilagodljivo berljivo obliko.
c. Razločljivost
Zagotovljen je ustrezen kontrast vseh besedil.
Spletna stran se lahko poveča za 175%, pri čemer ne pride do izgub pri vsebini ali funkcionalnostih.
d. Dostopnost preko tipkovnice
Po spletni strani je možno brskati tudi brez uporabe miške, torej z uporabo tipkovnice.
Obiskovalcem je uporaba spletnega mesta dodatno olajšana z bližnjicami na tipkovnici:
- premikanje po elementih (Tab),
- premikanje nazaj po elementih (Shift + Tab),
- klik označenega elementa (Enter),
- premiki po strani navzdol (preslednica ali Page Down),
- premiki po strani navzgor (Page Up),
- prikaz možnosti dostopnosti (Alt + Shift + U),
- skok na glavno vsebino (Alt + Shift + S).
e. Napadi in druge fizične reakcije
Spletno mesto ne vsebuje utripajočih vsebin.
Spletna stran je varna za uporabo za vse skupine uporabnikov, ki bi jim bliskovite spremembe in utripajoči elementi lahko povzročili različne reakcije ali napade.
f. Navigacija
Vse podstrani imajo ustrezne opisne URL naslove, tako da lahko tudi po teh naslovih uporabnik vedno ve, na kateri podstrani se nahaja.
Za preprosto navigiranje po strani sta na voljo glavni meni na vrhu spletne strani, kjer so dostopne najpomembnejše podstrani, in sekundarna navigacija na dnu spletne strani, kjer so dostopne povezave na glavne sklope ter pogoji uporabe ter druge obvezne informacije o uporabi spletnega mesta.
Za lažje iskanje želenih tem je omogočen tudi iskalnik.
g. Predvidljivost
Navigacija je konsistentna in se ne spreminja na različnih podstraneh.
h. Pomoč pri vnosu
V primeru napačnega vnosa v obrazec, dobi uporabnik natančno razlago napake. Prav tako se vnos ne izbriše iz obrazca, tako da ga lahko uporabnik ustrezno popravi.
i. Kompatibilnost
Uporabniki lahko do spletne strani dostopajo z vsemi brskalniki in preko mobilnih telefonov.
OCENA NESORAZMERNEGA BREMENA ZA SPLETNO STRAN
Na podlagi Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, je spletna stran Lekarne Slovenska Bistrica posodobljena in dopolnjena z namenom omogočiti vsem uporabnikom spletne strani čim večjo dostopnost do objavljenih dokumentov in vsebin.
Javni zavod Lekarne Slovenska Bistrica ocenjuje, da bi za zavod nastale finančne posledice, če bi hoteli celotno vsebino ustrezno prilagoditi (prevesti v znakovni jezik in/ali opremiti s podnapisi ali drugače ustrezno prilagoditi skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij), saj je obseg vsebine velik. Prav tako je Lekarna Slovenska Bistrica pri oceni nesorazmernega bremena poleg znatnih finančnih posledic upoštevala tudi notranjo organizacijo in vrsto dejavnosti, ki jo opravlja ter postopa skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, ki ravno iz teh razlogov dopušča navedena odstopanja skladno z oceno o nesorazmernosti in na podlagi Izjave o dostopnosti.
Dostopnost spletišča nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Spodaj navedena vsebina ni dostopna zaradi nesorazmernega bremena:
- Uporaba spletne strani še ni v celoti prilagojena za uporabo slepim in slabovidnim, gluhim, ljudem z disleksijo in uporabnikom z motnjami razumevanja, saj je bilo na podlagi začetne ocene o tem, v kolikšnem obsegu izpolnjevanje teh zahtev pomeni nesorazmerno breme za zavod ocenjeno, da to predstavlja nesorazmerno breme. Zavod nesorazmerno breme ocenjuje s tem, da bi bile finančne posledice nesorazmerne s koristjo za uporabnika, oziroma v tem primeru koristi za uporabnika ni.
- Prav tako iz istega razloga za ranljive skupine niso prilagojena nekatera informacijska sporočila.
- Vse fotografije na spletnem mestu niso opremljene z opisi oziroma nimajo alternativnega besedila. Fotografije so dekorativne oziroma zgolj vizualno dopolnjujejo tekstovne vsebine, zato je do vseh vsebin možno dostopati tudi brez uporabe fotografij ali njihovih alternativnih besedil.
- Skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa so digitalne različice fizičnih dokumentov, ki so bili skenirani in shranjeni v PDF obliki. Ena izmed najpogostejših težav je, da skenirani dokumenti niso vedno popolnoma berljivi, še posebej, če je kakovost skeniranja slaba (na straneh ‘Prispevki’).
- Določene vsebine so brez vidnega indikatorja ostrenja, ki lahko pomaga uporabnikom s posebnimi potrebami, da lažje sledijo premikom miške na zaslonu in izvedejo ustrezne ukaze. Pomanjkanje vidnega indikatorja ostrenja lahko predstavlja oviro za uporabnike s posebnimi potrebami, ki uporabljajo pripomočke za branje zaslona ali druge tehnologije pomoči.
- Odprtje novega zavihka ali okna brez opozorila uporabniku, lahko uporabnike preseneti in moti njihovo delo na trenutni strani. To lahko predstavlja posebno težavo za uporabnike s posebnimi potrebami, ki uporabljajo pripomočke za branje zaslona ali druge tehnologije pomoči.
Dostopne alternative:
Vse informacije, ki so dostopne na spletnih straneh Lekarne Slovenska Bistrica, lahko uporabniki lekarniških storitev dobijo
– osebno v lekarniških enotah Lekarne Slovenska Bistrica:
- Lekarna Center, Partizanska 1, 2310 Slov. Bistrica,
- Lekarna Bistrica, Partizanska 30, 2310 Slov. Bistrica,
- Lekarna Plečnikova, Plečnikova ul. 27, 2310 Slov. Bistrica,
- Lekarniška podružnica Makole, Makole 35, 2331 Makole,
- Lekarniška podružnica Zgornja Polskava, Mariborska ul. 42, 2314 Zg. Polskava
– ali na elektronskem naslovu: info@lekarna-slb.si
– ali po telefonu: 02 843 2440.
Prav tako obvestila o primerih neskladnosti, zahtevanih po informacijah ter vsebini, ki ne sodi na področje uporabe Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, prejemamo na isti elektronski naslov in telefonsko številko.
Uporabnikom naše spletne strani bomo pridobili vse potrebne podatke in dokumente v roku 8 dni od prejema obvestila oziroma prošnje. Če glede na zahtevano vsebino v tem roku ne bomo mogli podati ustreznega odgovora, vam bo sporočeno, kdaj bo odgovor podan in razlogi za zakasnitev.
Skladno z 8. členom Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, naj uporabniki na navedene kontakte:
– obvestijo, da spletišče ali mobilna aplikacija ni skladna z zahtevami glede dostopnosti iz 5. člena tega zakona,
– zaprosijo za informacije glede vsebin spletišča in mobilnih aplikacij iz drugega odstavka 3. člena tega zakona ter
– za informacije, ki v skladu z oceno o nesorazmernem bremenu iz 6. člena tega zakona niso objavljene v dostopni obliki.
Nadzor nad izvajanjem določb 5. do 8. člena Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij opravljajo inšpektorji za informacijsko družbo.
Izjava je bila pripravljena na podlagi samoocene.
Datum objave spletnega mesta
Spletna stran Lekarne Slovenska Bistrica je bila v obstoječi grafični podobi objavljena 1. januarja 2020.
Priprava izjave o dostopnosti
Ta izjava je bila pripravljena 23. septembra 2020.
Uporabljena je bila metoda iz prve alineje točke (a) člena 3(1) Izvedbenega sklepa Komisije (EU) 2018/1523 – samoocena zavoda.
Izjava je bila nazadnje pregledana 25. novembra 2024.
Izvršilni postopek
V primeru, da ugotovite neskladnost z določili Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko podate prijavo inšpektorjem za informacijsko družbo po navadni ali elektronski pošti na naslov:
Inšpektorat Republike Slovenije za informacijsko družbo
MINISTRSTVO ZA DIGITALNO PREOBRAZBO
Davčna ulica 1
1000 Ljubljana